| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MJE13003 |
| Manufacturer | AMI Semiconductor/onsemi |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 400 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 500mA, 1.5A |
| Transistor Type | NPN |
| Supplier Device Package | TO-126 |
| Series | SWITCHMODE™ |
| Power - Max | 1.4 W |
| Package / Case | TO-225AA, TO-126-3 |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Frequency - Transition | 10MHz |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 8 @ 500mA, 2V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5 A |
| Base Product Number | MJE13 |
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
Solid State Inc.
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
onsemi
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More