| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | GBPC3508 |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 17.5 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | GBPC |
| Series | GBPC35 |
| Package / Case | 4-Square, GBPC |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Single Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 35 A |
| Base Product Number | GBPC3508 |
SMC Diode Solutions
GeneSiC Semiconductor
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Fairchild Semiconductor
Yangjie Technology
onsemi
onsemi
GeneSiC Semiconductor
SMC Diode Solutions
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
HY Electronic (Cayman) Limited
SMC Diode Solutions
Yangjie Technology
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Diodes Incorporated
onsemi
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Fairchild Semiconductor
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More