| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | GBPC3510 |
| Manufacturer | Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 17.5 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | GBPC |
| Series | - |
| Package / Case | 4-Square, GBPC |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Single Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 35 A |
| Base Product Number | GBPC35 |
SURGE
Fairchild Semiconductor
SMC Diode Solutions
Diodes Incorporated
SMC Diode Solutions
Taiwan Semiconductor Corporation
GeneSiC Semiconductor
onsemi
Fairchild Semiconductor
Fairchild Semiconductor
HY Electronic (Cayman) Limited
Taiwan Semiconductor Corporation
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
onsemi
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Diodes Incorporated
GeneSiC Semiconductor
Taiwan Semiconductor Corporation
SMC Diode Solutions
Diodes Incorporated
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More