| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | GBPC3510 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 17.5 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | GBPC |
| Series | - |
| Package / Case | 4-Square, GBPC |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | QC Terminal |
| Diode Type | Single Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 35 A |
| Base Product Number | GBPC3510 |
onsemi
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Taiwan Semiconductor Corporation
Fairchild Semiconductor
onsemi
SMC Diode Solutions
SMC Diode Solutions
SURGE
Taiwan Semiconductor Corporation
SURGE
Diodes Incorporated
Fairchild Semiconductor
Taiwan Semiconductor Corporation
GeneSiC Semiconductor
Diodes Incorporated
GeneSiC Semiconductor
SMC Diode Solutions
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
onsemi
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More