| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | GBPC2504 |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 12.5 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | GBPC |
| Series | GBPC25 |
| Package / Case | 4-Square, GBPC |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Single Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 25 A |
| Base Product Number | GBPC2504 |
onsemi
Taiwan Semiconductor Corporation
SURGE
GeneSiC Semiconductor
SMC Diode Solutions
onsemi
onsemi
Diodes Incorporated
Fairchild Semiconductor
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
Yangjie Technology
Diodes Incorporated
SMC Diode Solutions
Yangjie Technology
Yangjie Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Yangjie Technology
SURGE
SURGE
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More