| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | GBPC1506W |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 7.5 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | GBPC-W |
| Series | - |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Type | Single Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15 A |
| Base Product Number | GBPC1506 |
Fairchild Semiconductor
onsemi
GeneSiC Semiconductor
Diodes Incorporated
onsemi
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
onsemi
GeneSiC Semiconductor
Fairchild Semiconductor
Fairchild Semiconductor
Yangjie Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
SURGE
Taiwan Semiconductor Corporation
Yangjie Technology
onsemi
onsemi
Yangjie Technology
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More